NAIA National Championships results. March 6-7, 2015 at Topeka, KS.

1. Grand View 147.5
2. Southern Oregon 109.0
3. Lindsey Wilson 104.5
4. Great Falls 87.5
5. Oklahoma City 71.0
6. Campbellsville 61.0
7. Missouri Valley 58.5
8. Montana State-Northern 57.5
9. Cumberland 55.5
10. Midland 48.5
11. Dickinson State 46.5
12. Concordia 43.0
13. Menlo 36.5
14. Baker 34.0
15. Embry-Riddle 33.0
16. Indiana Tech 32.5
17. Life 31.5
18. Jamestown 25.0
19. William Penn 23.5
20. Cumberlands 22.0
21. Morningside 20.0
22. Williams Baptist 16.5
23. Benedictine 14.5
24. Ottawa 13.0
24. St. Andrews 13.0
26. Dakota Wesleyan 12.0
27. Doane 10.5
28. York 9.5
29. Bethany 7.5
30. Missouri Baptist 5.0
31. Briar Cliff 3.0
31. Graceland 3.0
31. Hastings 3.0
34. Wayland Baptist 2.5
35. Simpson 2.0
36. Bacone 1.0
36. Northwestern 1.0
36. Waldorf 1.0
39. Brewton-Parker 0.0
39. Calumet 0.0
39. St. Catherine 0.0
39. Warner Pacific 0.0
43. Hannibal-LaGrange -1.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Tournament Results
125 Results
1st Place – Ryak Finch of Grand View
2nd Place – Aaron LaFarge of Oklahoma City
3rd Place – Jake Sinkovics of Cumberlands
4th Place – Isaiah Johnson of Williams Baptist
5th Place – Dennis Welch of Missouri Valley
6th Place – James Flint of Lindsey Wilson
7th Place – Devane Dodgens of Life
8th Place – Michael Andreano of Baker
1st: Ryak Finch (Grand View) 24-0, Sr. over Aaron LaFarge (Oklahoma City) 39-12, RS Sr. (MD 10-1).
3rd: Jake Sinkovics (Cumberlands) 33-5, Fr. over Isaiah Johnson (Williams Baptist) 24-10, Fr. (Dec 7-1).
5th: Dennis Welch (Missouri Valley) 31-18, Sr. over James Flint (Lindsey Wilson) 36-11, Fr. (For.).
7th: Devane Dodgens (Life) 26-7, So. over Michael Andreano (Baker) 20-11, Fr. (SV-1 10-8).

133 Results
1st Place – Davion Caston of Campbellsville
2nd Place – Michael Ruiz of Great Falls
3rd Place – Keaton Thomas of Lindsey Wilson
4th Place – Jacob Colon of Grand View
5th Place – Mitch Pawlak of Indiana Tech
6th Place – Adrian Gains of Oklahoma City
7th Place – Brian Ha of Menlo
8th Place – Kodie Cole of Concordia
1st: Davion Caston (Campbellsville) 17-4, Jr. over Michael Ruiz (Great Falls) 31-5, Sr. (Dec 10-6).
3rd: Keaton Thomas (Lindsey Wilson) 17-3, Jr. over Jacob Colon (Grand View) 29-11, So. (Dec 9-2).
5th: Mitch Pawlak (Indiana Tech) 11-3, So. over Adrian Gains (Oklahoma City) 34-25, So. (MD 20-10).
7th: Brian Ha (Menlo) 19-17, Jr. over Kodie Cole (Concordia) 17-8, So. (Fall 5:00).

141 Results
1st Place – Brandon Wright of Grand View
2nd Place – Kyle Wilson of Great Falls
3rd Place – Scottie Bonds of William Penn
4th Place – Daniel Leonard of Lindsey Wilson
5th Place – Andrew Schulte of Concordia
6th Place – Steele Escobedo of Menlo
7th Place – Garret Lambrecht of Morningside
8th Place – Tyler Hinton of Ottawa
1st: Brandon Wright (Grand View) 33-4, Sr. over Kyle Wilson (Great Falls) 30-6, Sr. (Dec 4-3).
3rd: Scottie Bonds (William Penn) 29-5, So. over Daniel Leonard (Lindsey Wilson) 33-13, So. (Fall 6:57).
5th: Andrew Schulte (Concordia) 20-4, So. over Steele Escobedo (Menlo) 14-10, So. (Fall 2:23).
7th: Garret Lambrecht (Morningside) 14-11, Sr. over Tyler Hinton (Ottawa) 23-12, Jr. (Fall 2:22).

149 Results
1st Place – Jake Williams of Cumberland
2nd Place – Jake Ekster of Missouri Valley
3rd Place – Ryan Martin of Great Falls
4th Place – Gustavo Martinez of Grand View
5th Place – Tyler Cowger of Southern Oregon
6th Place – Dallas Brown of Life
7th Place – Isaac Thomas of Lindsey Wilson
8th Place – Victor Hughes of Bethany
1st: Jake Williams (Cumberland ) 26-2, Sr. over Jake Ekster (Missouri Valley) 36-8, Jr. (SV-1 10-5).
3rd: Ryan Martin (Great Falls) 27-10, Sr. over Gustavo Martinez (Grand View) 38-5, Sr. (Fall 5:25).
5th: Tyler Cowger (Southern Oregon) 29-11, So. over Dallas Brown (Life) 16-12, Fr. (Fall 2:16).
7th: Isaac Thomas (Lindsey Wilson) 20-14, Sr. over Victor Hughes (Bethany) 25-18, So. (Dec 8-5).

157 Results
1st Place – Joe Cozart of Lindsey Wilson
2nd Place – Dalton Urrutia of Southern Oregon
3rd Place – Sean Elkins of Dickinson State
4th Place – Dallas Houchins of Grand View
5th Place – Zach Skates of Oklahoma City
6th Place – Shawn Mcghee of Campbellsville
7th Place – Kyle Gerlach of Dakota Wesleyan
8th Place – Nick Haugen of Baker
1st: Joe Cozart (Lindsey Wilson) 28-5, Sr. over Dalton Urrutia (Southern Oregon) 32-8, Sr. (Dec 8-2).
3rd: Sean Elkins (Dickinson State) 33-7, Jr. over Dallas Houchins (Grand View) 22-3, Jr. (Fall 2:05).
5th: Zach Skates (Oklahoma City) 44-7, RS Jr. over Shawn Mcghee (Campbellsville) 31-8, Jr. (Fall 3:23).
7th: Kyle Gerlach (Dakota Wesleyan) 28-13, Sr. over Nick Haugen (Baker) 24-14, Sr. (Dec 6-3).

165 Results
1st Place – Ricky McCarty of Oklahoma City
2nd Place – Michael Nord of Jamestown
3rd Place – Jimmie Schuessler of Grand View
4th Place – Eric Lopez of Menlo
5th Place – Ethan Hinebauch of Montana State-Northern
6th Place – Brock Picard of Great Falls
7th Place – Garrett Urrutia of Southern Oregon
8th Place – Oliver Brukardt of Life
1st: Ricky McCarty (Oklahoma City) 35-11, So. over Michael Nord (Jamestown) 27-5, Jr. (Dec 7-2).
3rd: Jimmie Schuessler (Grand View) 34-5, Sr. over Eric Lopez (Menlo) 27-8, Sr. (SV-1 3-1).
5th: Ethan Hinebauch (Montana State-Northern) 50-7, RS Sr. over Brock Picard (Great Falls) 23-24, Sr. (Dec 6-3).
7th: Garrett Urrutia (Southern Oregon) 20-10, So. over Oliver Brukardt (Life) 20-6, Fr. (Dec 3-1).

174 Results
1st Place – Brock Gutches of Southern Oregon
2nd Place – Travis McIntosh of Campbellsville
3rd Place – Tyler McMichael of Midland
4th Place – Thomas Moman of Grand View
5th Place – Shawn Lau of Great Falls
6th Place – Bryant Guillen of Baker
7th Place – Kevin Corbett of Doane
8th Place – Tyler Brown of Dickinson State
1st: Brock Gutches (Southern Oregon) 31-3, Sr. over Travis McIntosh (Campbellsville) 26-8, Sr. (MD 8-0).
3rd: Tyler McMichael (Midland) 42-11, Jr. over Thomas Moman (Grand View) 32-4, Sr. (TB-3 5-3).
5th: Shawn Lau (Great Falls) 22-5, Sr. over Bryant Guillen (Baker) 28-17, So. (Dec 6-2).
7th: Kevin Corbett (Doane) 25-4, Jr. over Tyler Brown (Dickinson State) 29-14, Sr. (Dec 3-1).

184 Results
1st Place – Jose Cruz, III of Embry-Riddle
2nd Place – Michael Pixley of Lindsey Wilson
3rd Place – Jacob Abrams of Southern Oregon
4th Place – Kyle Delaune of Cumberland
5th Place – Derek Sivertsen of Oklahoma City
6th Place – Christian Mays of Grand View
7th Place – Sterling Terry of Midland
8th Place – Rulin Pederson of Morningside
1st: Jose Cruz, III (Embry-Riddle) 32-2, Sr. over Michael Pixley (Lindsey Wilson) 21-1, Fr. (Dec 7-5).
3rd: Jacob Abrams (Southern Oregon) 30-8, Sr. over Kyle Delaune (Cumberland ) 23-13, So. (Dec 7-2).
5th: Derek Sivertsen (Oklahoma City) 39-13, RS So. over Christian Mays (Grand View) 26-8, Sr. (Dec 3-1).
7th: Sterling Terry (Midland) 44-10, Sr. over Rulin Pederson (Morningside) 27-7, Sr. (Dec 5-2).

197 Results
1st Place – Charles Johnson of Southern Oregon
2nd Place – Garrett DeMers of Montana State-Northern
3rd Place – Kolton Kersten of Midland
4th Place – Hudson Buck of Dickinson State
5th Place – Stephen Loosbrock of Benedictine
6th Place – Jake Maupin of Lindsey Wilson
7th Place – Brandon Sunday of Indiana Tech
8th Place – Ken Burkhardt Jr of Concordia
1st: Charles Johnson (Southern Oregon) 28-5, Sr. over Garrett DeMers (Montana State-Northern) 48-10, RS So. (Dec 11-7).
3rd: Kolton Kersten (Midland) 19-6, Sr. over Hudson Buck (Dickinson State) 26-3, So. (MD 13-4).
5th: Stephen Loosbrock (Benedictine) 35-7, Jr. over Jake Maupin (Lindsey Wilson) 24-12, So. (Dec 2-1).
7th: Brandon Sunday (Indiana Tech) 13-11, So. over Ken Burkhardt Jr (Concordia) 33-18, So. (Fall 0:31).

285 Results
1st Place – Gabi Musallam of Missouri Valley
2nd Place – Scott Stewart of Cumberland
3rd Place – Toby Cheff of Montana State-Northern
4th Place – Dean Broghammer of Grand View
5th Place – Denzel Vaughan of St. Andrews
6th Place – Ceron Francisco of Concordia
7th Place – James Jones of Midland
8th Place – Chico Adams of Lindsey Wilson
1st: Gabi Musallam (Missouri Valley) 28-6, Jr. over Scott Stewart (Cumberland ) 20-3, Sr. (Dec 3-2).
3rd: Toby Cheff (Montana State-Northern) 20-1, RS Jr. over Dean Broghammer (Grand View) 51-8, Fr. (Fall 1:28).
5th: Denzel Vaughan (St. Andrews) 24-6, Sr. over Ceron Francisco (Concordia) 31-17, So. (Fall 1:08).
7th: James Jones (Midland) 20-11, Jr. over Chico Adams (Lindsey Wilson) 30-15, Fr. (Dec 4-1).

View more college results

Click Here: Golf special

Mittie B Brack News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *